Прејди на содржината

1155

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1155 во разни календари
Грегоријански календар1155
MCLV
Ab urbe condita1908
Ерменски календар604
ԹՎ ՈԴ
Асирски календар5905
Балиски календар1076–1077
Бенгалски календар562
Берберски календар2105
Будистички календар1699
Бурмански календар517
Византиски календар6663–6664
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
3851 или 3791
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
3852 или 3792
Коптски календар871–872
Етиопски календар1147–1148
Еврејски календар4915–4916
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1211–1212
 - Сачка ера1076–1077
 - Кали-југа4255–4256
Холоценски календар11155
Игбоански календар155–156
Ирански календар533–534
Исламски календар549–550
Јапонски календарКјуџу 2
(久寿2年)
Јавански календар1061–1062
Јулијански календар1155
MCLV
Корејски календар3488
Мингуо-календар757 пред Р. Кина
民前757年
Нанакшахи−313
Селевкидски календар1466/1467 г.г.
Тајландски сончев календар1697–1698
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
1281 или 900 или 128
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1282 или 901 или 129

1155 (MCLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1155 година од новата ера, 155. од вториот милениум, 55. од XII век и шеста од 1150-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6663 и 6664 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5905 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4915 и 4916 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1908.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1155 година се протега во 3791 и 3792, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3851 и 3852 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1698. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 549 и 550 исламска година.

Златна биста на Фридрих I

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1155 на Ризницата ?