Папа Адријан IV

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Hadrianus IV
Pope Hadrian IV.jpg
Родено име Николас Брејкспир
Папа од 4 декември 1154
Папа до 1 септември 1159
Претходник Папа Анастасиј IV
Наследник Папа Александар III
Роден околу 1100
Сиена, Италија
Починал 1 септември 1159
Цивита Кастелана, Италија
Други папи по име Адријан (појаснување)

Адријан IV (лат. Hadrianus PP. IV; околу 1100 - 1 септември 1159) — римски папа од 4 декември 1154 до 1 септември 1159. Тој бил првиот и засега единствениот Англичанец кој бил папа.

Наводи[уреди | уреди извор]