Сиена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сиена
општина
Città di Siena
Поглед Пјаца дел Кампо (Плоштад Кампо), со кулата Манџа (Torre del Mangia) и Црквата Санта Марија
Поглед Пјаца дел Кампо (Плоштад Кампо), со кулата Манџа (Torre del Mangia) и Црквата Санта Марија
Грб на Сиена
Грб
Сиена во рамките на покраината Сиена и Тоскана
Сиена во рамките на покраината Сиена и Тоскана
Земја Италија
Регион Тоскана
Покраина Сиена (SI)
Поделоци Косталпино, Изола д’Арбија, Таверне д’Арбија, Сан Минијато, Вињано, Руфоло
Управа
 • Градоначалник Бруно Валентини (PD)
Површина
 • Вкупна 118 км2
Надм. вис. 322 м
Население (30 ноември 2012[1])
 • Вкупно 52.774
 • Густина 450/km2
Демоним сиенчани
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 53100, 53010
Повик. бр. 0577
Светец-заштитник Св. Ансан/
Амвросиј од Сиена
Слава 1 декември/
8 октомври
Мреж. место Матична страница
Светско наследство на УНЕСКО
Историски центар на Сиена
Назив според описот на списокот
Вид културно
Критериуми i, ii, iv
Навод 717
Регион по УНЕСКО Европа и Северна Америка
Запис
Прогласено 1995 (19.. заседание)

Сиена (италијански: Siena) е италијански град, сместен во регионот Тоскана, средишна Италија. Градот претставува главен град на покраината Сиена. Градот е познат по своето уметничко наследство како и по својот урбанистички средновековен стил.

Овој град бил изграден како римска колонија во времето на царот Октавијан Август.

Сиена е позната по својата кујна, уметност, музеи, средновековниот изглед и натпреварот со коњи познат како Палио, кој се одржува два пати годишно, на 2 јули и 16 август. Се работи за коњска трка во која учествуваат по десет претставници од сиенските квартови или таканаречените контради (итал. contrade). Победничкиот кварт ја прославува победата со банкет до раните утрински часови.

Историскиот центар на Сиена бил прогласен од УНЕСКО за светско културно наследство.[2] Градот претставува една од најпосетуваните туристички одредишта во земјата, со преку 163.000 меѓународни посетители во 2008.[3]

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Поврзано: Список на збратимени градови во Италија

Сиена е збратимена со:

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Википатување има туристички водич за Сиена.