Прејди на содржината

Збратимени градови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Табла со збратимените градови на Бајројт, Германија

Збратимени градови — облик на правен и општествен договор помеѓу градови, окрузи, региони, области, префектури, па дури и држави во географски и политички различни области со кој ги унапредуваат културните и трговските врски.[1] Современата замисла на збратимувањето потекнува по Втората светска војна во 1947 година,[2] сака да шири пријателство и разбирање помеѓу различни култури и помеѓу поранешни непријатели како чин на мир и помирување,[3] да ја охрабри трговијата и туризмот.[1] Од неодамна, збратимувањето растечки било користено како облик на стратешки меѓународни стопански врски помеѓу градовите.[4][5]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 Clarke, N. „Town Twinning in Britain since 1945: A Summary of findings“ (PDF). School of Geography, University of Southampton, final author version post peer reviewing (2011). Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-09-28. Посетено на 29 јули 2013. Надворешна врска во |work= (help)
  2. 50 years of town twinning, German stamp from 1997
  3. „What is town twinning?“. L’Association des Communes Jumelées du Limousin. Архивирано од изворникот на 2013-09-05. Посетено на 5 септември 2013.
  4. Brown, Tom (31 јули 2013). „Twin towns: Do we still need them?“. BBC East Midlands Today. BBC News. Посетено на 7 август 2013.
  5. 'Twin towns: should councils partner with foreign friends?', Guardian Local Leaders Network, 18 January 2012

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]