4 декември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< декември >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

4 декември е 338-иот ден во годината според григоријанскиот календар (339-и во престапна година). Остануваат 27 денови до крајот на годината.

Настани:

1993  На изборниот Архиепископско-црковен народен собир на МПЦ, што се одржа во катедралниот храм на охридските архиепископи „Св. Софија“, во Охрид, Господин Михаил, Митрополитот Повардарски е избран за поглавар на Македонската православна црква.

Родени:

1735  Јосиф Николај Лауренти — австриски природонаучник.
1795  Томас Карлајл — шкотски сатиричар, есеист и историчар.
1875  Рајнер Марија Рилке — германски поет.
1893  Аугуст Цесарец — хрватски револуционер и писател.
1962  Александар Литвиненко — агент во КГБ и ФСБ.
1963  Сергеј Бубка — украински и советски атлетичар.
1982  Сергеј Горбок — руски ракометар.

Починале:

1334  Јован XXII — римски папа.
1547  Хернан Кортес — шпански конквистадор.
1642  Арман Жан ди Плеси Ришелје — француски државник, кардинал и Прв министер на кралот Луј XIII.
1679  Томас Хобс — англиски филозоф, продолжувач и систематизатор на класичниот англиски емпиризам.
1798  Лујџи Галвани — италијански физичар.
1945  Томас Хант Морган — американски биолог, основач на генетиката, наука за наследните особини.
1995  Петар Глигоровски — македонски сликар.
2011  Сократес — бразилски фудбалер.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември