Петар Глигоровски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Адам: 5 до 12 (1977)

Петар Глигоровски (Скопје, 3 февруари 1938 - Скопје, 4 декември 1995) бил македонски сликар и режисер на анимирани филмови. Дипломирал на Академијата за ликовни уметности во Белград, а анимација специјализирал во Загреб. Тој е еден од водечките претставници на македонската современа анимација. Автор е на првиот македонски анимиран филм „Embrion № M“ во 1971 година[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонски колаж во Кинотеката на Македонија“, Утрински Весник, 11 јануари 2007 (посет. 20 мај 2010 г). (на македонски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]