Рајнер Марија Рилке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Рајнер Марија Рилке (германски: Rainer Maria Rilke, Прага, 4 декември 1875 - 29 декември 1926), германски писател, еден од најголемите германски лиричари.

Негови познати дела се: „Нови песни“, „Песна за љубовта и за смртта на корнетот Кристофер Рилке“ и „Сонети за Орфеј“.