Линц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линц
Хауптлац, Линц
Хауптлац, Линц
Грб на Линц
ЗемјаАвстрија
ПокраинаГорна Австрија
Округстатутарен град
Управа
 • ГрадоначалникКлаус Лугер (SPÖ)
Површина
 • Вкупна96,048 км2 (37,084 ми2)
Надм. вис.&10000000000000266000000266 м
Население (1 јануари 2014)[1]
 • ВкупноПредлошка:Metadata population AT−4
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.4010, 402x, 4030, 404x
Повик. бр.0732, (исто 070 до 12 мај 2014 г.)
Рег. таб.L
Мреж. местоlinz.at

Линц (германски: Linz) — трет по големина град во Австрија и главен град на покраината Горна Австрија. Градот се наоѓа во североисточниот дел на Австрија, околу 30 километри на југ од чешката граница, на двете страни од реката Дунав. Населението на градот е 204.846, додека на поголемата област Линц е околу 789.811 жители.

Во 2009 година Линц, заедно со литванскиот главен град Вилнус, биле избрани за европски престолнини на културата. Од 1 декември 2014 година, Линц е член на мрежата на УНЕСКО за креативни градови (УКЦН) како град на медиумските уметности. Градовите ја добиваат оваа титула за збогатување на урбаниот животен стил преку спонзорство и успешна интеграција на медиумската уметност и вклучување на општеството во овие електронски форми на уметност.[2] Линц е познат по лозата на Линцер, за која се вели дека е најстарата торта на светот, со својот прв рецепт од 1653 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Statistik Austria - Bevölkerung zu Jahres- und Quartalsanfang, 2014-01-01.
  2. „LINZ - UNESCO City of Media Arts“ (германски). Посетено на 10 January 2015.