8 февруари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
<< февруари >>
Н П В С Ч П С
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28

8 февруари е 39-иот ден во годината според григоријанскиот календар. Остануваат 326 денови до крајот на годината (327 во престапна).

Настани:

1861  Алабама, Флорида, Луизијана, Мисисипи и Тексас се одвоија од САД и формираа Конфедерација на јужните американски држави. На Конфедерацијата подоцна и се приклучија Арканзас, Северна Каролина, Вирџинија и Тенеси. Поделбата на САД доведе до граѓанска војна (1861 - 1865), што заврши со капитулација на јужните држави.
1994  САД ја признаа Република Македонија.
1996  Република Аргентина ја призна Република Македонија.

Родени:

1191  Јарослав II — кнез на Владимирско-суздалското Кнежевство.
1405  Константин XI Палеолог — последниот византискиот император.
1688  Емануел Сведенборг — шведски научник.
1810  Елифас Леви — француски окултистички писател.
1827  Вилијам Двајт Витни — американски лингвист.
1828  Жил Верн — француски писател.
1830  Абдул Азисотомански султан.
1834  Дмитриј Иванович Менделеев — руски хемичар.
1880  Франц Марк — германски сликар.
1881  Георги Баждаров — македонски револуционер.
1888  Џузепе Унгарети — италијански поет.
1921  Лана Тарнер — американска глумица.
1925  Џек Лемон — американски глумец.
1931  Џејмс Дин — американски глумец.
1941  Ник Нолти — американски глумец.
1947  Љубиша Ристиќ — српски и југословенски режисер.
1955  Џон Гришам Реј — американски писател.
1966  Христо Стоичков — бугарски фудбалер.
1970  Алонзо Морнинг — американски кошаркар.
1982  Рори Сатерленд — австралиски велосипедист.
1985  Петра Цетковска — чешка тенисерка.
1995  Јошуа Кимих — германски фудбалер.

Починале:

1696  Иван V — цар на Русија.
1725  Петар Велики — цар на Русија.
1749  Јан ван Хејсум — холандски сликар.
1849  Франце Прешерн — словенечки поет.
1938  Никола — принц на Грција.
1957  Џон фон Нојман — унгарско-американски математичар.
2002  Зизињо — бразилски фудбалер.
2005  Џими Смит — американски џез-музичар.
2007  Ана Никол Смит — американски модел.
2011  Чезаре Рубини — италијански ватерполист, кошаркар и тренер.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември