Иван V (Русија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Иван V
Цар на цела Русија
[[File:Ivan V by anonim (GIM).jpg|frameless|alt=]]
Владеење 7 мај 1682 - 8 февруари 1696
Крунисување 25 јуни 1682
Звања 1682-1696
Претходник Фјодор III
Наследник Петар I
Сопруга Прасковија Салтикова
Деца Марија Ивановна
Теодосија Ивановна
Катерина Ивановна
Ана Ивановна
Прасковија Ивановна
Татко Алексеј I
Мајка Марија Милославскаја

Иван V Алексеевич (руски:Иван V Алексеевич) (роден на 6 септември 1666 во Москва - починал на 8 февруари 1696 во Москва) бил цар на Русија, заедно со својот полубрат Петар I од 1682 до 1696. Тој бил најмладиот син на Алексеј I и Марија Милославскаја. Неговата функција била само формална, бидејќи тој имал психички и физички недостатоци, па дури седел со часи, поради неможноста сам да стане и да оди.

Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Romanov Flag.svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg