Александар I (Русија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар I
Alexander I of Russia by G.Dawe (1826, Peterhof)-crop.jpg
Портрет од Џорџ Доу
Император на Русија
На престол23 март 1801 – 19 ноември 1825
Крунисување15 (27) септември 1801
ПретходникПавле I
НаследникНиколај I
Роден(а)23 декември 1777(1777-12-23)
Санкт Петербург, Руска империја
Починал(а)19 ноември 1825(1825-11-19) (возр. 47)[1]
Таганрог, Руска империја
Почивалиште13 март 1826
СопругаЕлисавета Алексеевна (в. 1793)
Деца
повеќе...
Николај Лукаш (незаконит)
Полно име
Александар Павлович Романов
ДинастијаХолштајн-Готорп-Романов
ТаткоПавле I
МајкаМарија Фјодоровна
ВероисповедПравославно христијанство
ПотписАлександар I's signature

Александар I Павлович (руски: Александр I Павлович) бил император на Русија во периодот од 1801 до 1825 од династијата Холштаин-Готорп-Романов. Подоцна му биле додадени и титулите кнез на Финска и цар на Полска. Александар Павлович бил син на големиот кнез Павле Петрович (подоцна попознат како император Павле I) и Марија Фјодоровна. Тој ја наследил власта по атентатот извршен врз неговиот татко, и со Русија раководил во времето на борбите со Наполеон Бонапарт. Александар I лично учествувал на Виенскиот конгрес во 1815 година и станал прв цар на новосоздадената уставна монархија Полска.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mazour, Anatole G. The First Russian Revolution 1825: The Decembrist Movement: Its Origins, Development, and Significance. Stanford: Stanford University Press, 1961. 155
Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg