Список на руски владетели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Во различни периоди, владетелите на Рутенија/Киевската Рус/Московија/рана Русија/Царска Русија ја носеле титулата Кнез (Војвода или Принц), Велик Кнез (Велик Војвода, Велик Принц или Голем Принц), Цар, Император.

Патријарсите, поглавари на Руската православна црква понекогаш биле извршители на должноста на владетели на Русија — како на пример за време на полската окупација и интеррегнум (16101613 год.)

Поврзано: Владетели на Киевската Рус.

Кнезови на Владимир-Суздал[уреди | уреди извор]

Кнезови на Москва[уреди | уреди извор]

Цареви на Русија, 1547-1721[уреди | уреди извор]

Императори на Русија, 1721-1917[уреди | уреди извор]

Видете Список на руски водачи како продолжение на оваа листа.

Претенденти[уреди | уреди извор]

Видете Титуларен Император на Русија за список на кандидати.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]