Фјодор I (Русија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Фјодор I
Цар на цела Русија
[[File:Feodor I of Russia - Project Gutenberg eText 20880.jpg|frameless|alt=]]
Владеење 18 март 1584 - 7 јануари 1598
Звања 1584-1598
Претходник Иван IV
Наследник Борис Годунов
Сопруга Ирина Годунова
Деца Теодосија Фјодоровна
Династија Рјурик
Татко Иван IV
Мајка Анастасија од Русија

Фјодор I Иванович (руски:Фёдор I Иванович) (роден на 11 мај 1557 во Москва - починал на 7 јануари 1598 во Москва) бил последниот „цар на цела Русија“ од династијата Рјурик (1584-1598). Тој бил син на Иван IV Грозни и Анастасија Романовна. Тој бил крунисан за цар и автократ на цела Русија на 11 мај 1584 во успенската катедрала во Москва.

Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Romanov Flag.svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg