Константин Черненко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Константин Черненко
Податотека:KChernenko.jpg
Роден 24 септември 1911
Болшаја Тес, СССР
Починал 10 март 1985
Москва, СССР
Советски Сојуз
Coat of arms of the Soviet Union (1956–1991).svg

Оваа статија е дел од темата:
Политика на Советскиот СојузАтлас
Bust of Konstantin Chernenko at Kremlin Wall Necropolis (cropped).jpg

Константин Устинович Черненко бил советски политичар, роден на 11 септември (стар стил) или 24 септември (нов стил) 1911 година во селото Болшаја Тес. На функцијата Генерален секретар на ЦК на КПСС бил избран на 13 февруари 1984, а за Претседател на Президиумот на Врховниот совет на СССР на 11 април 1984. Починал на 10 март 1985 во Москва.

Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg