Александар III (Русија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар III
Tsar Alexander III.JPG
Роден 10 март 1845[1]
Санкт Петербург, Руска Империја
Починал 1 ноември 1894
Ливадија, Русија

Александар III Александрович (руски јазик: Александр III Александрович) бил император на Русија и кнез на Финска (1881-1894) од династијата Романов-Холштаин-Готорп. Во текот на неговото владеење дошло до повлекување од т.н. либерална политика, а во однос на надворешната политика Руската Империја се зближила со Франција. Александар III починал во 1894 во Ливадија, а негов наследник бил синот Николај II.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 10 март [26 февруари] 1845 – 1 ноември [20 октомври] 1894
Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg