Александар III (Русија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Tsar Alexander III.JPG
Роден 10 март 1845
Санкт Петербург, Руска империја
Починал 1 ноември 1894
Ливадија, Русија

Александар III Александровиќ (руски јазик: Александр III Александрович) бил император на Русија и кнез на Финска (1881-1894) од династијата Романов-Холштаин-Готорп. Во текот на неговото владеење дошло до повлекување од т.н. либерална политика, а во однос на надворешната му политика Руската империја се зближила со Франција. Александар III починал во 1894 во Ливадија а негов наследник бил синот си Николај II.

Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Romanov Flag.svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg