Прејди на содржината

Фјодор III (Русија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Фјодор III)
Фјодор III
Цар на цела Русија
На престол29 јануари 1676 - 7 мај 1682
ПретходникАлексеј I
НаследникПетар I и Иван V
Жени
ТаткоАлексеј I
МајкаМарија Милославскаја

Фјодор III Алексеевич (руски: Фёдор III Алексеевич) (роден на 9 јуни 1661 во Москва - починал на 7 мај 1682 во Москва) бил цар на Русија од 1676 до 1682.

Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДмитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Дмитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Дмитриј Медведев • Владимир Путин