Фјодор II (Русија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Фјодор II)


Фјодор II
Цар на цела Русија
Feodor II of Russia, 17th century.png
На престол23 април 1605 - 11 јуни 1605
ПретходникБорис Годунов
НаследникЛажен Дмитриј I
ТаткоБорис Годунов
МајкаМарија григорревна Скуратова-Белскаја

Фјодор II Борисович (руски:Фёдор II Борисович) (роден во 1589 во Москва - починал на 20 јуни 1605 во Москва) бил цар на Русија (1605) во времето на неволји. Се родил во Москва и бил син на Борис Годунов. Неговата мајка билча една од ќерките на Маљута Скуратов, еден од неславните водачи во времето на Иван Грозни.

Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg