Георгиј Маленков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Георгиј Маленков
Гео́ргий Маленко́в
Georgy Malenkov 1964.jpg
Претседател на Советот на министри
На должноста
6 март 1953 – 8 март 1955
Прв пратеник Вјачеслав Молотов
Николај Булганин
Лаврентиј Берија
ЛАзар Каганович
Претходник Јосиф Сталин
Наследник Николај Булганин
Член на Политбиро
На должноста
18 март 1946 – 29 јуни 1957
Кандидат-член на Политбиро
На должноста
21 февруари 1941 – 18 март 1946
Член на Секретаријат
На должноста
1 јули 1946 – 14 март 1953
На должноста
22 март 1939 – 6 мај 1946
Член на Оргбиро
На должноста
22 март 1939 – 14 октомври 1952
Лични податоци
Роден(а) 8 јануари 1902(1902-01-08)
Руска Империја
Починал(а) 14 јануари 1988(1988-01-14) (возр. 86)
Москва, Советски Сојуз
Националност Совет
Партија КПСС
Сопружник Валерија
Деца 3
Установа Московски државен технички универзитет „Бауман“
Професија политичар

Георгиј Максимилианович Маленков (руски: Георгий Максимилианович Маленко́в) бил советски политичар, виден деец на КПСС со македонско потекло.[1] Во последните години од животот на Сталин тој станал негов соработник. А по Сталиновата смрт (5 март 1953) станал премиер на Советскиот сојуз (1953 - 1955).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Haslam, Jonathon (2011). Russia's Cold War: From the October Revolution to the Fall of the Wall. Посетено на 2 March 2014.
Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg