Совет на министри на СССР

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Советски Сојуз
Soviet coat of arms.svg

Оваа статија е дел од серијалот:
Политика на Советскиот СојузАтлас

Совет на министрите на СССР (руски: Совет Министров СССР) била највисоката административна сила на СССР. Советот се грижел за секаков вид на декларации и инструкции базирани на моќта на сите републики во Сојузот. Од 1946 до 1991 година советот се нарекувал „Совет на народните комесари на СССР“ (Совет Народных Комиссаров СССР). Се формирал на секои 4 години.

Поврзано[уреди | уреди извор]