Александар II (Русија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александар II
Alexander II of Russia photo.jpg
Роден 29 април 1818
Москва, Руска Империја
Починал 1 ноември 1894
Санкт Петербург, Русија
Александар II (Русија)

Александар ІІ Николаевич (руски: Александр II Николаевич ) бил император на Русија и кнез на Финска (18551881 г.) од династијата Романов-Холштаинн-Готорп. Александар ІІ е многу попознат по либералните реформи кои ги наложил во руското општевство. По 1866 година врз него биле извршени дури осум атентати од кој последниот бил успешен[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Alexander II | emperor of Russia“. Encyclopedia Britannica (англиски). Посетено на 14 May 2018.
Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg