Леонид Брежнев

Од Википедија — слободната енциклопедија


Леонид Брежнев
Brezhnev-color.jpg
Роден 1 јануари 1907
Каменское, Руска Империја
Починал 10 ноември 1982
Москва, СССР
Советски Сојуз
Coat of arms of the Soviet Union (1956–1991).svg

Оваа статија е дел од темата:
Политика на Советскиот СојузАтлас

Леонид Илич Брежнев (на руски: Леони́д Ильи́ч Бре́жнев) бил советски политичар и државник. Како Маршал на Советскиот Сојуз, четири пати избран за Херој на Советскиот Сојуз (1966, 1976, 1978, 1981) и Херој на социјалистичкиот труд. На чело на Советскиот Сојуз бил од 1964 до 1982 година. Прв Секретар на ЦК на КПСС од 1964 (од 1966 Генерален Секретар) и Претседател на Президиумот на Врховниот Совет на СССР од 1960 до 1964 и од 1977 до 1982.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел Московски • Јуриј III • Иван I • Симеон • Иван II • Димитриј Донски • Василиј I • Василиј II • Иван III • Василиј III • Иван IV • Фјодор I • Борис Годунов • Фјодор II • Лажен Димитриј I •Василиј IV • Михаил Романов • Алексеј I • Фјодор III • Иван V • Петар I
Императори на Русија (1721–1917) Петар I • Катерина I • Петар II • Ана Ивановна • Иван VI • Елисавета Петровна • Петар III • Катерина II • Павле I • Александар I • Николај I • Александар II • Александар III • Николај II
Водачи на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир Ленин • Јосиф Сталин • Георгиј Маленков • Никита Хрушчов • Леонид Брежнев • Јуриј Андропов • Константин Черненко • Михаил Горбачов
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин


Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg