Иван IV (Русија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Иван Грозни)


Иван IV Грозни
Цар на цела Русија
Ivan the Terrible (cropped).JPG
Портрет на Иван Грозни од Виктор Васнецов, 1897.
На престол3 декември 1533 - 28 март 1584
Крунисување16 јануари 154
ПретходникВасилиј III
НаследникФјодор I
СопружникАнастасија од Русија
венчани 1547, починала 1560
Марија Темрјуковна
венчани 1561, починала 1569
Марфа Собакин
венчани 1571., починала 1571
Ана Колтовски
венчани 1572, поништен 1574
Ана Василчиков
венчани 1575, починала 1576.-77.
Василиса Мелентева
Марија Долгоруки
Марија Нагаја
венчани 1581
ДецаПринцеза Ана Ивановна
Принцеза Марија Ивановна
Принц Дмитри Иванович
Принц Иван Иванович
Принцеза Еудоксија Ивановна
Фјодор I од Русија
Принц Василиј Иванович
ТаткоВасилиј III од Русија
МајкаЕлена Глинскаја

Иван IV Василевич (руски: Ива́н Четвёртый, Васи́льевич), познат како Иван Грозни (руски: Ива́н Гро́зный) (роден на 25 август 1530 во Москва – починал на 28 март 1584 во Москва) бил голем кнез на Москва од 1533. Епитетот „Грозни“ повеќе се однесувал на моќта, силата и строгоста, отколку на лошотија, грдотија или суровост. За време на неговото владеење посебно до израз дошле царскиот апсолутизам и централизација на земјата во која дотогаш големо значење имале угледните семејства. Со тоа ја започнал преобразбата на Русија во голема сила. Тој е првиот владетел што се прогласил за цар на цела Русија, во 1547 година.

Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg