Болјар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Болјар[1] е средновековна аристократска титула, носена од наjвисокиот слој на феудалната аристократиja на Бугарија, Русија, Влашко и Молдавија меѓу 10 и 17 век.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Болјар“ — Дигитален речник на македонскиот јазик