Петар III (Русија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петар III
Peter III by Antropov (1753, Russian museum).jpg
Роден 21 февруари 1728
Кил, Германија
Починал 17 јули 1762
Ропша, Русија

Петар III (руски: Пётр III Фёдорович), роден како Карл Петер Улрих фон Холштаин-Готорп, бил император на Русија во продолжение на неколку месеци во текот на 1762 година и основоположник на династијата Холштаин-Готорп-Романов. Бил познат по своите симпатии кон Прусија, најмногу поради фактот што склучил договор со неа. Бил симнат од власт, најверојатно поради заговор и бил убиен од страна на неговата сопруга Екатерина II.

Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg