Јуриј Андропов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
00595309(Andropov&Jaruzelski).jpeg
Роден 15 јуни 1914
Ставропол, Руска империја
Починал 9 февруари 1984
Москва


Советски Сојуз
Soviet coat of arms.svg

Оваа статија е дел од серијалот:
Политика на Советскиот СојузАтлас

Јуриј Владимировиќ Андропов (на руски: Ю́рий Влади́мирович Андро́пов) бил советски политичар, долгогодишен раководител на советскиот Комитет за државна сигурност (КГБ) и во продолжение на еднаипол година бил Генерален секретар на ЦК на КПСС (12 ноември 1982 - 9 февруари 1984), и Претседател на Президиумот на Врховниот совет на СССР.

Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Romanov Flag.svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg