Јуриј Андропов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јуриј Андропов
Yuri Andropov - Soviet Life, August 1983.jpg
Роден 15 јуни 1914
Ставропол, Руска Империја
Починал 9 февруари 1984
Москва
Советски Сојуз
Coat of arms of the Soviet Union (1956–1991).svg

Оваа статија е дел од темата:
Политика на Советскиот Сојуз



Атлас

Јуриј Владимировиќ Андропов (на руски: Ю́рий Влади́мирович Андро́пов) бил советски политичар, долгогодишен раководител на советскиот Комитет за државна сигурност (КГБ) и во продолжение на еднаипол година бил Генерален секретар на ЦК на КПСС (12 ноември 1982 - 9 февруари 1984), и Претседател на Президиумот на Врховниот совет на СССР.

Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg