Никита Хрушчов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никита Хрушчов
Никита Хрущёв
A portrait shot of an older, bald man with bifocal glasses. He is wearing a blazer over a collared shirt and tie. In his hands, he is holding a set of papers.
Прв секретар на КПСС
На должноста
14 септември, 1953 – 14 октомври, 1964
Претседател
Премиер
Претходник Јосиф Сталин
Наследник Леонид Брежнев
Претседател на Советот на министри
На должноста
27 март 1958 – 14 октомври 1964
First Deputies
Претходник Николај Булганин
Наследник Алексеј Косигин
Претседател на Биро на Централниот комитет на СССР
На должноста
27 февруари 1956 – 16 ноември 1964
Заменик Андреј Кириленко
Претходник нема
Наследник Леонид Брежнев
Член на Президиумот
На должноста
22 март 1939 – 16 ноември 1964
Член на Секретаријатот
На должноста
16 декември 1949 – 14 октомври 1964
Член на Оргбиро
На должноста
16 декември 1949 – 14 октомври 1952
Кандидат-член на Президиумот
На должноста
18 јануари 1938 – 22 март 1939
Лични податоци
Роден(а) 15 април 1894(1894-04-15)
Калиновка, Руска Империја
Починал(а) 11 септември 1971(1971-09-11) (возр. 77)
Москва, Советски Сојуз
Националност Совет
Народност Русин
Партија КПСС
Сопружник
  • Јефросина (1916–1919)
  • Маруша (1922)
  • Нина (1923–1971)
Вероисповед (Атеист)
Потпис A scrawled "Н Хрущёв"

Никита Сергеевич Хрушчов (на руски: Ники́та Серге́евич Хрущё́в) бил советски политичар и државник. На Дванаесеттиот конгрес на КПСС Хрушчов ги подложил на радикална критика методите и системот на власта на Јосиф Висарионович Сталин и со тоа отворил нов период во советската внатрешна и надоврешна политика.

Во 1964 година бил сменет од сите функции.

Поврзано

Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДмитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Дмитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Дмитриј Медведев • Владимир Путин