Никита Хрушчов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никита Хрушчов
Никита Хрущёв
A portrait shot of an older, bald man with bifocal glasses. He is wearing a blazer over a collared shirt and tie. In his hands, he is holding a set of papers.
Прв секретар на КПСС
На должноста
14 септември, 1953 – 14 октомври, 1964
Претседател
Премиер
Претходник Јосиф Сталин
Наследник Леонид Брежнев
Претседател на Советот на министри
На должноста
27 март 1958 – 14 октомври 1964
First Deputies
Претходник Николај Булганин
Наследник Алексеј Косигин
Претседател на Биро на Централниот комитет на СССР
На должноста
27 февруари 1956 – 16 ноември 1964
Заменик Андреј Кириленко
Претходник нема
Наследник Леонид Брежнев
Член на Президиумот
На должноста
22 март 1939 – 16 ноември 1964
Член на Секретаријатот
На должноста
16 декември 1949 – 14 октомври 1964
Член на Оргбиро
На должноста
16 декември 1949 – 14 октомври 1952
Кандидат-член на Президиумот
На должноста
18 јануари 1938 – 22 март 1939
Лични податоци
Роден(а) 15 април 1894(1894-04-15)
Калиновка, Руска Империја
Починал(а) 11 септември 1971(1971-09-11) (возр. 77)
Москва, Советски Сојуз
Националност Совет
Народност Русин
Партија КПСС
Сопружник
  • Јефросина (1916–1919)
  • Маруша (1922)
  • Нина (1923–1971)
Вероисповед (Атеист)
Потпис A scrawled "Н Хрущёв"

Никита Сергеевич Хрушчов (на руски: Ники́та Серге́евич Хрущё́в) бил советски политичар и државник. На Дванаесеттиот конгрес на КПСС Хрушчов ги подложил на радикална критика методите и системот на власта на Јосиф Висарионович Сталин и со тоа отворил нов период во советската внатрешна и надоврешна политика.

Во 1964 година бил сменет од сите функции.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg