15 јуни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< јуни >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

15 јуни е 166-тиот ден во годината според григоријанскиот календар (167-ми во престапна година). Остануваат 199 дена до крајот на годината.

Настани:

1752  Бенџамин Френклин, го докажа односот меѓу молњата и електричното празнење со пуштање на детско летало за време на бура. На овој ден е пронајден громобранот.
1919  Во директен лет од Њуфаундленд, Северна Америка до Ирска, британските авијатичари Артур Браун и Џон Оклок први го прелетаа Атлантикот. Летот траеше 10 часа и 12 минути.
1920  На Конгресот во Хаг е основана Светската конференција на трудот.
1967  Жорж Помпиду е избран за претседател на Франција.
1994  Израел и Ватикан воспоставија целосни дипломатски односи по историскиот договор за меѓусебно признавање и помирување, и формално окончувајќи го вековното несогласување меѓу Евреите и Римокатолиците.
1994  Република Македонија и Република Боливија воспоставија дипломатски односи. Република Боливија е прва земја од Латинска Америка и Карибите со која Република Македонија воспостави дипломатски односи.

Родени:

1330  Едвард — наречен „Црниот Принц“.
1479  Лиза дел Џокондо — позната како Мона Лиза.
1519  Хенри ФицРој — незаконски син на Хенри VIII.
1843  Едвард Григ — норвешки романтистички композитор.
1882  Јон Антонеску — премиер на Романија.
1882  Павел Шатев — македонски револуционер.
1899  Федерико Гарсија Лорка — шпански писател.
1922  Јусуф Реџепи — македонски лекар.
1930  Фахри Каја — македонски поет.
1970  Жан Табак — хрватски кошаркар.
1980  Икер Ромеро — шпански ракометар.
1953  Си Ѓинпингпретседател на НР Кина.

Починале:

1389  Мурат I — отомански султан.
1927  Христо Делчев — македонски револуционер.
1986  Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Ангелариј — поглавар на Македонската православна црква.
1990  Џорџ Накашима — јапонско-американски столар.
1993  Џејмс Хант — британски автомобилист, светски шампион во трките на „Формула 1“ во 1976 година.
1995  Џон Винсент Атанасов — американски компјутерски инженер.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември