Џорџ Накашима

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џорџ Накашима
Роден Џорџ Кацусоши Накашима

(George Katsutoshi Nakashima)
24 мај 1905
Спокејн, Вашингтон, САД

Починал 15 јуни 1990
Националност Јапонец, Американец
Занимање дизајнер на мебел и дрвенарија, архитект


Коноидна столица од Џорџ Накашима, 1988

Џорџ Кацусоши Накашима (англиски: George Katsutoshi Nakashima) бил јапонско - американски столар, архитект, и творец на мебел, кој бил еден од главните иноватори на дизајнот на мебел на 20 век и татко на модерното американско занаетчиство. Во 1893, го примил одликувањето на Редот на Светото Богатство, кое го доделува јапонскиот цар и јапонската влада.[1]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Moonan, Wendy. "Antiques: A Reverence For Wood And Nature." New York Times. 7 ноември, 2003.