1389

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1389 во разни календари
Грегоријански календар1389
MCCCLXXXIX
Ab urbe condita2142
Ерменски календар838
ԹՎ ՊԼԸ
Асирски календар6139
Балиски календар1310–1311
Бенгалски календар796
Берберски календар2339
Будистички календар1933
Бурмански календар751
Византиски календар6897–6898
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
4085 или 4025
    — до —
己巳年 (зем. змија)
4086 или 4026
Коптски календар1105–1106
Етиопски календар1381–1382
Еврејски календар5149–5150
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1445–1446
 - Сачка ера1310–1311
 - Кали-југа4489–4490
Холоценски календар11389
Игбоански календар389–390
Ирански календар767–768
Исламски календар790–792
Јапонски календарКакеј 3 / Коо 1
(康応元年)
Јавански календар1302–1303
Јулијански календар1389
MCCCLXXXIX
Корејски календар3722
Мингуо-календар523 пред Р. Кина
民前523年
Нанакшахи−79
Тајландски сончев календар1931–1932
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
1515 или 1134 или 362
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
1516 или 1135 или 363

1389 (MCCCLXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1389 година од новата ера, 389. од вториот милениум, 89. од XIV век и последна од 1380-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6897 и 6898 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6139 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5149 и 5150 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2142.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1389 година се протега во 4025 и 4026, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4085 и 4086 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1932. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 790 и 792 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1389 на Ризницата ?