1350

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1350 г.  во други календари
Грегоријански календар 1350
MCCCL
Ab urbe condita 2103
Асирски календар 6100
Бахајски календар -494–-493
Бенгалски календар 757
Берберски календар 2300
Будистички календар 1894
Бурмански календар 712
Византиски календар 6858–6859
Еврејски календар 5110–5111
Ерменски календар 799
ԹՎ ՉՂԹ
Етиопски календар 1342-1343
Игбоански календар 350–351
Ирански календар 728–729
Исламски календар 750–751
Јулијански календар 1350    MCCCL
Кинески календар 己丑年月日
(3986/4046)
— до —
庚寅年月日
(3987/4047)
Коптски календар 1066–1067
Корејски календар 3683
Календар Мингуо 562 пред РК
民前562年
Селевкидски календар 1661–1662
Тајландски сончев календар 1893
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1406–1407
 - Шака самват 1272–1273
 - Кали југа 4451–4452
Холоценски календар 11350
Џуче-календар нема (пред 1912)

1350 (MCCCL) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1350. година од новата ера, 350. од вториот милениум, 50. од 14 век и прва од 1350-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6858 и 6859 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6100 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5110 и 5111 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2103.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1350. година се протега во 3986 и 3987, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4046 и 4047 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1893. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 750 и 751 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]