1382

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1382 г.  во други календари
Грегоријански календар 1382
MCCCLXXXII
Ab urbe condita 2135
Асирски календар 6132
Бахајски календар -462–-461
Бенгалски календар 789
Берберски календар 2332
Будистички календар 1926
Бурмански календар 744
Византиски календар 6890–6891
Еврејски календар 5142–5143
Ерменски календар 831
ԹՎ ՊԼԱ
Етиопски календар 1374-1375
Игбоански календар 382–383
Ирански календар 760–761
Исламски календар 783–784
Јулијански календар 1382    MCCCLXXXII
Кинески календар 辛酉年月日
(4018/4078)
— до —
壬戌年月日
(4019/4079)
Коптски календар 1098–1099
Корејски календар 3715
Календар Мингуо 530 пред РК
民前530年
Селевкидски календар 1693–1694
Тајландски сончев календар 1925
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1438–1439
 - Шака самват 1304–1305
 - Кали југа 4483–4484
Холоценски календар 11382
Џуче-календар нема (пред 1912)

1382 (MCCCLXXXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1382. година од новата ера, 382. од вториот милениум, 82. од 14 век и трета од 1380-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6890 и 6891 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6132 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5142 и 5143 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2135.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1382. година се протега во 4018 и 4019, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4078 и 4079 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1925. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 783 и 784 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]