1367

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1367 г.  во други календари
Грегоријански календар 1367
MCCCLXVII
Ab urbe condita 2120
Асирски календар 6117
Бахајски календар -477–-476
Бенгалски календар 774
Берберски календар 2317
Будистички календар 1911
Бурмански календар 729
Византиски календар 6875–6876
Еврејски календар 5127–5128
Ерменски календар 816
ԹՎ ՊԺԶ
Етиопски календар 1359-1360
Игбоански календар 367–368
Ирански календар 745–746
Исламски календар 768–769
Јулијански календар 1367    MCCCLXVII
Кинески календар 丙午年月日
(4003/4063)
— до —
丁未年月日
(4004/4064)
Коптски календар 1083–1084
Корејски календар 3700
Календар Мингуо 545 пред РК
民前545年
Селевкидски календар 1678–1679
Тајландски сончев календар 1910
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1423–1424
 - Шака самват 1289–1290
 - Кали југа 4468–4469
Холоценски календар 11367
Џуче-календар нема (пред 1912)

1367 (MCCCLXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1367. година од новата ера, 367. од вториот милениум, 67. од 14 век и осма од 1360-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6875 и 6876 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6117 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5127 и 5128 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2120.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1367. година се протега во 4003 и 4004, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4063 и 4064 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1910. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 768 и 769 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]