1374

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1374 г.  во други календари
Грегоријански календар 1374
MCCCLXXIV
Ab urbe condita 2127
Асирски календар 6124
Бахајски календар -470–-469
Бенгалски календар 781
Берберски календар 2324
Будистички календар 1918
Бурмански календар 736
Византиски календар 6882–6883
Еврејски календар 5134–5135
Ерменски календар 823
ԹՎ ՊԻԳ
Етиопски календар 1366-1367
Игбоански календар 374–375
Ирански календар 752–753
Исламски календар 775–776
Јулијански календар 1374    MCCCLXXIV
Кинески календар 癸丑年月日
(4010/4070)
— до —
甲寅年月日
(4011/4071)
Коптски календар 1090–1091
Корејски календар 3707
Календар Мингуо 538 пред РК
民前538年
Селевкидски календар 1685–1686
Тајландски сончев календар 1917
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1430–1431
 - Шака самват 1296–1297
 - Кали југа 4475–4476
Холоценски календар 11374
Џуче-календар нема (пред 1912)

1374 (MCCCLXXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1374. година од новата ера, 374. од вториот милениум, 74. од 14 век и петта од 1370-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6882 и 6883 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6124 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5134 и 5135 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2127.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1374. година се протега во 4010 и 4011, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4070 и 4071 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1917. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 775 и 776 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]