Прејди на содржината

1392

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1392 во разни календари
Грегоријански календар1392
MCCCXCII
Ab urbe condita2145
Ерменски календар841
ԹՎ ՊԽԱ
Асирски календар6142
Балиски календар1313–1314
Бенгалски календар799
Берберски календар2342
Будистички календар1936
Бурмански календар754
Византиски календар6900–6901
Кинески календар辛未(мет. коза)
4088 или 4028
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
4089 или 4029
Коптски календар1108–1109
Етиопски календар1384–1385
Еврејски календар5152–5153
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1448–1449
 - Сачка ера1313–1314
 - Кали-југа4492–4493
Холоценски календар11392
Игбоански календар392–393
Ирански календар770–771
Исламски календар794–795
Јапонски календарМејтоку 3
(明徳3年)
Јавански календар1305–1307
Јулијански календар1392
MCCCXCII
Корејски календар3725
Мингуо-календар520 пред Р. Кина
民前520年
Нанакшахи−76
Тајландски сончев календар1934–1935
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
1518 или 1137 или 365
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1519 или 1138 или 366

1392 (MCCCXCII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1392 година од новата ера, 392. од вториот милениум, 92. од XIV век и трета од 1390-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6900 и 6901 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6142 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5152 и 5153 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2145.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1392 година се протега во 4028 и 4029, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4088 и 4089 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1935. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 794 и 795 исламска година.

  • 6 јануари - Скопје падна под османлиска власт и стана седиште на новоформираниот санџак. Скопскиот санџак беше прва организирана османлиска провинција на територијата на југословенските земји и база за навлегување кон север и запад.
  • Нижни Новгород на чело со семејството Шујски влегува во состав на Московија.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1392 на Ризницата ?