1393

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1393 г.  во други календари
Грегоријански календар 1393
MCCCXCIII
Ab urbe condita 2146
Асирски календар 6143
Бахајски календар -451–-450
Бенгалски календар 800
Берберски календар 2343
Будистички календар 1937
Бурмански календар 755
Византиски календар 6901–6902
Еврејски календар 5153–5154
Ерменски календар 842
ԹՎ ՊԽԲ
Етиопски календар 1385-1386
Игбоански календар 393–394
Ирански календар 771–772
Исламски календар 795–796
Јулијански календар 1393    MCCCXCIII
Кинески календар 壬申年月日
(4029/4089)
— до —
癸酉年月日
(4030/4090)
Коптски календар 1109–1110
Корејски календар 3726
Календар Мингуо 519 пред РК
民前519年
Селевкидски календар 1704–1705
Тајландски сончев календар 1936
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1449–1450
 - Шака самват 1315–1316
 - Кали југа 4494–4495
Холоценски календар 11393
Џуче-календар нема (пред 1912)

1393 (MCCCXCIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1393. година од новата ера, 393. од вториот милениум, 93. од 14 век и четвртта од 1390-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6901 и 6902 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6143 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5153 и 5154 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2146.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1393. година се протега во 4029 и 4030, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4089 и 4090 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1936. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 795 и 796 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]