1359

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1359 г.  во други календари
Грегоријански календар 1359
MCCCLIX
Ab urbe condita 2112
Асирски календар 6109
Бахајски календар -485–-484
Бенгалски календар 766
Берберски календар 2309
Будистички календар 1903
Бурмански календар 721
Византиски календар 6867–6868
Еврејски календар 5119–5120
Ерменски календар 808
ԹՎ ՊԸ
Етиопски календар 1351-1352
Игбоански календар 359–360
Ирански календар 737–738
Исламски календар 760–761
Јулијански календар 1359    MCCCLIX
Кинески календар 戊戌年月日
(3995/4055)
— до —
己亥年月日
(3996/4056)
Коптски календар 1075–1076
Корејски календар 3692
Календар Мингуо 553 пред РК
民前553年
Селевкидски календар 1670–1671
Тајландски сончев календар 1902
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1415–1416
 - Шака самват 1281–1282
 - Кали југа 4460–4461
Холоценски календар 11359
Џуче-календар нема (пред 1912)

1359 (MCCCLIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1359. година од новата ера, 359. од вториот милениум, 59. од 14 век и последна од 1350-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6867 и 6868 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6109 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5119 и 5120 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2112.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1359. година се протега во 3995 и 3996, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4055 и 4056 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1902. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 760 и 761 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]