Прејди на содржината

1383

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1383 во разни календари
Грегоријански календар1383
MCCCLXXXIII
Ab urbe condita2136
Ерменски календар832
ԹՎ ՊԼԲ
Асирски календар6133
Балиски календар1304–1305
Бенгалски календар790
Берберски календар2333
Будистички календар1927
Бурмански календар745
Византиски календар6891–6892
Кинески календар壬戌(вод. куче)
4079 или 4019
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
4080 или 4020
Коптски календар1099–1100
Етиопски календар1375–1376
Еврејски календар5143–5144
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1439–1440
 - Сачка ера1304–1305
 - Кали-југа4483–4484
Холоценски календар11383
Игбоански календар383–384
Ирански календар761–762
Исламски календар784–785
Јапонски календарЕјтоку 3
(永徳3年)
Јавански календар1296–1297
Јулијански календар1383
MCCCLXXXIII
Корејски календар3716
Мингуо-календар529 пред Р. Кина
民前529年
Нанакшахи−85
Тајландски сончев календар1925–1926
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
1509 или 1128 или 356
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
1510 или 1129 или 357

1383 (MCCCLXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1383 година од новата ера, 383. од вториот милениум, 83. од XIV век и четвртта од 1380-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6891 и 6892 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6133 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5143 и 5144 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2136.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1383 година се протега во 4019 и 4020, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4079 и 4080 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1926. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 784 и 785 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1383 на Ризницата ?