1322

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1322 г.  во други календари
Грегоријански календар 1322
MCCCXXII
Ab urbe condita 2075
Асирски календар 6072
Бахајски календар -522–-521
Бенгалски календар 729
Берберски календар 2272
Будистички календар 1866
Бурмански календар 684
Византиски календар 6830–6831
Еврејски календар 5082–5083
Ерменски календар 771
ԹՎ ՉՀԱ
Етиопски календар 1314-1315
Игбоански календар 322–323
Ирански календар 700–701
Исламски календар 721–722
Јулијански календар 1322    MCCCXXII
Кинески календар 辛酉年月日
(3958/4018)
— до —
壬戌年月日
(3959/4019)
Коптски календар 1038–1039
Корејски календар 3655
Календар Мингуо 590 пред РК
民前590年
Селевкидски календар 1633–1634
Тајландски сончев календар 1865
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1378–1379
 - Шака самват 1244–1245
 - Кали југа 4423–4424
Холоценски календар 11322
Џуче-календар нема (пред 1912)

1322 (MCCCXXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1322. година од новата ера, 322. од вториот милениум, 22. од 14 век и трета од 1320-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6830 и 6831 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6072 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5082 и 5083 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2075.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1322. година се протега во 3958 и 3959, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4018 и 4019 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1865. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 721 и 722 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]