1354

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1354 г.  во други календари
Грегоријански календар 1354
MCCCLIV
Ab urbe condita 2107
Асирски календар 6104
Бахајски календар -490–-489
Бенгалски календар 761
Берберски календар 2304
Будистички календар 1898
Бурмански календар 716
Византиски календар 6862–6863
Еврејски календар 5114–5115
Ерменски календар 803
ԹՎ ՊԳ
Етиопски календар 1346-1347
Игбоански календар 354–355
Ирански календар 732–733
Исламски календар 754–755
Јулијански календар 1354    MCCCLIV
Кинески календар 癸巳年月日
(3990/4050)
— до —
甲午年月日
(3991/4051)
Коптски календар 1070–1071
Корејски календар 3687
Календар Мингуо 558 пред РК
民前558年
Селевкидски календар 1665–1666
Тајландски сончев календар 1897
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1410–1411
 - Шака самват 1276–1277
 - Кали југа 4455–4456
Холоценски календар 11354
Џуче-календар нема (пред 1912)

1354 (MCCCLIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1354. година од новата ера, 354. од вториот милениум, 54. од 14 век и петта од 1350-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6862 и 6863 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6104 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5114 и 5115 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2107.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1354. година се протега во 3990 и 3991, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4050 и 4051 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1897. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 754 и 755 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]