1370

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1370 г.  во други календари
Грегоријански календар 1370
MCCCLXX
Ab urbe condita 2123
Асирски календар 6120
Бахајски календар -474–-473
Бенгалски календар 777
Берберски календар 2320
Будистички календар 1914
Бурмански календар 732
Византиски календар 6878–6879
Еврејски календар 5130–5131
Ерменски календар 819
ԹՎ ՊԺԹ
Етиопски календар 1362-1363
Игбоански календар 370–371
Ирански календар 748–749
Исламски календар 771–772
Јулијански календар 1370    MCCCLXX
Кинески календар 己酉年月日
(4006/4066)
— до —
庚戌年月日
(4007/4067)
Коптски календар 1086–1087
Корејски календар 3703
Календар Мингуо 542 пред РК
民前542年
Селевкидски календар 1681–1682
Тајландски сончев календар 1913
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1426–1427
 - Шака самват 1292–1293
 - Кали југа 4471–4472
Холоценски календар 11370
Џуче-календар нема (пред 1912)

1370 (MCCCLXX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1370. година од новата ера, 370. од вториот милениум, 70. од 14 век и прва од 1370-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6878 и 6879 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6120 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5130 и 5131 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2123.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1370. година се протега во 4006 и 4007, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4066 и 4067 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1913. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 771 и 772 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]