1338

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1338 г.  во други календари
Грегоријански календар 1338
MCCCXXXVIII
Ab urbe condita 2091
Асирски календар 6088
Бахајски календар -506–-505
Бенгалски календар 745
Берберски календар 2288
Будистички календар 1882
Бурмански календар 700
Византиски календар 6846–6847
Еврејски календар 5098–5099
Ерменски календар 787
ԹՎ ՉՁԷ
Етиопски календар 1330-1331
Игбоански календар 338–339
Ирански календар 716–717
Исламски календар 738–739
Јулијански календар 1338    MCCCXXXVIII
Кинески календар 丁丑年月日
(3974/4034)
— до —
戊寅年月日
(3975/4035)
Коптски календар 1054–1055
Корејски календар 3671
Календар Мингуо 574 пред РК
民前574年
Селевкидски календар 1649–1650
Тајландски сончев календар 1881
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1394–1395
 - Шака самват 1260–1261
 - Кали југа 4439–4440
Холоценски календар 11338
Џуче-календар нема (пред 1912)

1338 (MCCCXXXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1338. година од новата ера, 338. од вториот милениум, 38. од 14 век и деветта од 1330-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6846 и 6847 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6088 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5098 и 5099 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2091.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1338. година се протега во 3974 и 3975, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4034 и 4035 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1881. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 738 и 739 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]