1331

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1331 во разни календари
Грегоријански календар1331
MCCCXXXI
Ab urbe condita2084
Ерменски календар780
ԹՎ ՉՁ
Асирски календар6081
Балиски календар1252–1253
Бенгалски календар738
Берберски календар2281
Будистички календар1875
Бурмански календар693
Византиски календар6839–6840
Кинески календар庚午(мет. коњ)
4027 или 3967
    — до —
辛未年 (мет. коза)
4028 или 3968
Коптски календар1047–1048
Етиопски календар1323–1324
Еврејски календар5091–5092
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1387–1388
 - Сачка ера1252–1253
 - Кали-југа4431–4432
Холоценски календар11331
Игбоански календар331–332
Ирански календар709–710
Исламски календар731–732
Јапонски календарГентоку 3 / Генко 1
(元弘元年)
Јавански календар1243–1244
Јулијански календар1331
MCCCXXXI
Корејски календар3664
Мингуо-календар581 пред Р. Кина
民前581年
Нанакшахи−137
Тајландски сончев календар1873–1874
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
1457 или 1076 или 304
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
1458 или 1077 или 305

1331 (MCCCXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1331 година од новата ера, 331. од вториот милениум, 31. од XIV век и втора од 1330-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6839 и 6840 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6081 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5091 и 5092 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2084.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1331 година се протега во 3967 и 3968, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4027 и 4028 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1874. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 731 и 732 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Кралот Стефан Душан

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1331 на Ризницата ?