1348

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1348 г.  во други календари
Грегоријански календар 1348
MCCCXLVIII
Ab urbe condita 2101
Асирски календар 6098
Бахајски календар -496–-495
Бенгалски календар 755
Берберски календар 2298
Будистички календар 1892
Бурмански календар 710
Византиски календар 6856–6857
Еврејски календар 5108–5109
Ерменски календар 797
ԹՎ ՉՂԷ
Етиопски календар 1340–1341
Игбо-календар
 - Нри-Игбо 348–349
Ирански календар 726–727
Исламски календар 748–749
Јапонски календар
Јулијански календар 1348    MCCCXLVIII
Кинески календар 丁亥年月日
(3984/4044)
— до —
戊子年月日
(3985/4045)
Коптски календар 1064–1065
Корејски календар 3681
Календар Мингуо 564 пред РК
民前564年
Селевкидски календар 1659–1660
Тајландски сончев календар 1891
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1404–1405
 - Шака самват 1270–1271
 - Кали југа 4449–4450
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -444Грешка во Lua: Неважечки број -443
-444–-443
Холоценски календар 11348
Џуче-календар нема (пред 1912)

1348 (MCCCXLVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1348. година од новата ера, 348. од вториот милениум, 48. од 14 век и деветта од 1340-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6856 и 6857 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6098 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5108 и 5109 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2101.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1348. година се протега во 3984 и 3985, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4044 и 4045 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1891. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 748 и 749 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]