1314

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1314 г.  во други календари
Грегоријански календар 1314
MCCCXIV
Ab urbe condita 2067
Асирски календар 6064
Бахајски календар -530–-529
Бенгалски календар 721
Берберски календар 2264
Будистички календар 1858
Бурмански календар 676
Византиски календар 6822–6823
Еврејски календар 5074–5075
Ерменски календар 763
ԹՎ ՉԿԳ
Етиопски календар 1306-1307
Игбоански календар 314–315
Ирански календар 692–693
Исламски календар 713–714
Јулијански календар 1314    MCCCXIV
Кинески календар 癸丑年月日
(3950/4010)
— до —
甲寅年月日
(3951/4011)
Коптски календар 1030–1031
Корејски календар 3647
Календар Мингуо 598 пред РК
民前598年
Селевкидски календар 1625–1626
Тајландски сончев календар 1857
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1370–1371
 - Шака самват 1236–1237
 - Кали југа 4415–4416
Холоценски календар 11314
Џуче-календар нема (пред 1912)

1314 (MCCCXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1314. година од новата ера, 314. од вториот милениум, 14. од 14 век и петта од 1310-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6822 и 6823 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6064 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5074 и 5075 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2067.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1314. година се протега во 3950 и 3951, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4010 и 4011 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1857. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 713 и 714 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]