1325

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1325 г.  во други календари
Грегоријански календар 1325
MCCCXXV
Ab urbe condita 2078
Асирски календар 6075
Бахајски календар -519–-518
Бенгалски календар 732
Берберски календар 2275
Будистички календар 1869
Бурмански календар 687
Византиски календар 6833–6834
Еврејски календар 5085–5086
Ерменски календар 774
ԹՎ ՉՀԴ
Етиопски календар 1317-1318
Игбоански календар 325–326
Ирански календар 703–704
Исламски календар 725–726
Јулијански календар 1325    MCCCXXV
Кинески календар 甲子年月日
(3961/4021)
— до —
乙丑年月日
(3962/4022)
Коптски календар 1041–1042
Корејски календар 3658
Календар Мингуо 587 пред РК
民前587年
Селевкидски календар 1636–1637
Тајландски сончев календар 1868
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1381–1382
 - Шака самват 1247–1248
 - Кали југа 4426–4427
Холоценски календар 11325
Џуче-календар нема (пред 1912)

1325 (MCCCXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1325. година од новата ера, 325. од вториот милениум, 25. од 14 век и шеста од 1320-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6833 и 6834 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6075 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5085 и 5086 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2078.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1325. година се протега во 3961 и 3962, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4021 и 4022 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1868. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 725 и 726 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]