1366

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1366 г.  во други календари
Грегоријански календар 1366
MCCCLXVI
Ab urbe condita 2119
Асирски календар 6116
Бахајски календар -478–-477
Бенгалски календар 773
Берберски календар 2316
Будистички календар 1910
Бурмански календар 728
Византиски календар 6874–6875
Еврејски календар 5126–5127
Ерменски календар 815
ԹՎ ՊԺԵ
Етиопски календар 1358-1359
Игбоански календар 366–367
Ирански календар 744–745
Исламски календар 767–768
Јулијански календар 1366    MCCCLXVI
Кинески календар 乙巳年月日
(4002/4062)
— до —
丙午年月日
(4003/4063)
Коптски календар 1082–1083
Корејски календар 3699
Календар Мингуо 546 пред РК
民前546年
Селевкидски календар 1677–1678
Тајландски сончев календар 1909
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1422–1423
 - Шака самват 1288–1289
 - Кали југа 4467–4468
Холоценски календар 11366
Џуче-календар нема (пред 1912)

1366 (MCCCLXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1366. година од новата ера, 366. од вториот милениум, 66. од 14 век и седма од 1360-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6874 и 6875 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6116 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5126 и 5127 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2119.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1366. година се протега во 4002 и 4003, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4062 и 4063 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1909. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 767 и 768 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]