1319

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1319 г.  во други календари
Грегоријански календар 1319
MCCCXIX
Ab urbe condita 2072
Асирски календар 6069
Бахајски календар -525–-524
Бенгалски календар 726
Берберски календар 2269
Будистички календар 1863
Бурмански календар 681
Византиски календар 6827–6828
Еврејски календар 5079–5080
Ерменски календар 768
ԹՎ ՉԿԸ
Етиопски календар 1311-1312
Игбоански календар 319–320
Ирански календар 697–698
Исламски календар 718–719
Јулијански календар 1319    MCCCXIX
Кинески календар 戊午年月日
(3955/4015)
— до —
己未年月日
(3956/4016)
Коптски календар 1035–1036
Корејски календар 3652
Календар Мингуо 593 пред РК
民前593年
Селевкидски календар 1630–1631
Тајландски сончев календар 1862
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1375–1376
 - Шака самват 1241–1242
 - Кали југа 4420–4421
Холоценски календар 11319
Џуче-календар нема (пред 1912)

1319 (MCCCXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1319. година од новата ера, 319. од вториот милениум, 19. од 14 век и последна од 1310-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6827 и 6828 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6069 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5079 и 5080 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2072.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1319. година се протега во 3955 и 3956, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4015 и 4016 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1862. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 718 и 719 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]