Јован II (Франција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Јован II Добриот)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јован II Добриот
Крал на Франција
Портрет на кралот Јован II Добриот на дрвена плоча
Владеење22 август 1350 - 8 април 1364
Крунисување26 септември 1350
ПочивалиштеВо базиликата Сен-Дени, Франција
ПретходникФилип VI Валоа
НаследникШарл V
ПридружникБона Луксембуршка
Јована I Оверњска
ДецаШарл V
Луј I Анжујски
Јован, војвода од Бери
Филип II Смелиот
Јована Валоа, кралица на Навара
Изабела Валоа
ДинастијаВалоа
ТаткоФилип VI
МајкаЈована Бургундска

Јован II Добриот (француски: Jean II le Bon; 16 април 1319 во Ле Ман - 8 април 1364 во Лондон) бил крал на Франција од династијата Валоа. Тој бил син на кралот Филип VI Валоа и Јована Бургундска. За време на неговото владеење, Франција учествувала во Стогодишната војна. Тој ја предводел француската војска во битката кај Поатје во 1356 година, во којашто бил заробен и подоцна ослободен со откуп. Починал во Лондон во 1364.
Претходник
Филип VI Валоа
Крал на Франција
1350-1364
Наследник
Шарл V