Луј XV

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Луј XV
Крал на Франција и Навара
[[File:Louis15-1.jpg|frameless|alt=]]
Владеење 1 септември 1715 - 10 мај 1774
Крунисување 25 октомври 1722, Ремс
Почивалиште Во базиликата Сен-Дени, Франција
Претходник Луј XIV
Наследник Луј XVI
Придружник Марија Лесчинска
Деца Лујза Елизабета Француска
Ан Анриет Фрацуска
Луј Фердинанд, дофин на Франција
Марија Аделаида Француска
Викторија Француска
Софија Француска
Лујза Марија Француска
Династија Бурбони
Татко Луј Бургундски
Мајка Марија Аделаида Савојска

Луј XV (роден на 15 февруари 1710 во дворецот Версај - починал на 10 мај 1774 во дворецот Версај) бил крал на Франција од Бурбонската династија и крал на Навара. Тој бил внук на кралот Луј XIV. На почетокот од своето владеење бил омилен владетел, па така го добил прекарот „миленик“. Неговите реформи и војувања не биле успешни, додека тој живеел расипнички живот со љубовници. Со тоа ја изгубил популарноста и умрел непопуларен. Неговото владеење се карактеризира со апсолутизам и засилени феудални односи, при што земјоделството станувало помалку значајно.
Претходник
Луј XIV
Крал на Франција
1715-1774
Наследник
Луј XVI
|}