Прејди на содржината

Франсоа I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Франсоа I
Крал на Франција и Неапол
Војвода од Бретања
Гроф од Прованса
Франсоа I
На престол1 јануари 1515 - 31 март 1547
Крунисување25 јануари 1515
ПретходникЛуј XII
НаследникАнри II
Почивалиште
ДецаФрансоа III Бретонски
Анри II
Магдалена Валоа
Шарл II Валоа, војвода од Орлеан
Маргарита Савојска
ДинастијаВалоа-Ангујем
ТаткоШарл, гроф од Ангујем
МајкаЛујза Савојска

Франсоа I (роден на 12 септември 1494 во Коњак - починал на 31 март 1547 во дворецот Рамбуе) бил крал на Франција од династијата Валоа-Ангујем, крал на Неапол, војвода од Бретања и гроф од Прованса. Тој се смета за првиот француски крал од ренесансата. Неговото владеење донело голем културен напредок во Франција. Бил современик и противник на Карло V, цар на Светото Римско Царство и крал на Шпанија, Хенри VIII, крал на Англија, како и сојузник на Сулејман Величествениот, султан на Османлиското царство.

Тој бил син на Шарл, гроф од Ангујем и Лујза Савојска. Бил оженет со ќерката на кралот Луј XII, Клаудија, па на престолот седнал по неговата смрт, на 1 јануари 1515, поради тоа што кралот Луј немал машки наследници.

Претходник
Луј XII
Крал на Франција
1515-1547
Наследник
Анри II
Претходник
Максимилијан Сфорца
Војвода на Милано
1515–1521
Наследник
Франческо II Сфорца